Chór

Chór Parafii św. Tekli powstał w listopadzie 1991 roku.

W ciągu 20 lat swojego istnienia służył-tak jak obecnie- swoim śpiewem, podczas niedzielnych mszy świętych i większych świąt kościelnych. Występował też podczas uroczystości lokalnych i koncertów.

Pierwszym prowadzącym chór był wieloletni organista tej parafii Pan Grzegorz Rutkowski. Po nim chór prowadził Pan Tadeusz Polski, pełniący rolę organisty od listopada 2009 do września 2010 roku.

Obecnie Chór liczy 18 osób. W składzie przeważają głosy żeńskie. Fakt ten jest istotny przy doborze repertuaru. Chór wykonuje głównie 2-3 głosowe pieśni liturgiczne w opracowaniu współczesnych kompozytorów, ale nie stroni tez od łatwej literatury kościelnej znanych wirtuozów takich jak: Rossini, Boyce, Haendel i inni; czy od podstawowego śpiewu Kościoła, jakim jest chorał gregoriański.

Metody pracy chóru od momentu przejęcia go przez obecną organistkę uległy znacznym zmianom. Próby rozpoczynają się wprawkami wokalnymi po czym następuje praca nad właściwym programem muzycznym.

Chór spotyka się na zajęciach głosowych a potem zespołowo , aby móc łączyć poszczególne partie w całość i pracować również nad interpretacją.

Od roku 2011 chór ma swą nazwę CANTORES EGREGIENTES tzn. śpiewacy niezastąpieni i wcale nie z powodu umiejętności muzycznych bo przecież mamy świadomość ,że jesteśmy dopiero na początku muzycznej przygody , ale dlatego że każdy z nas jest przecież jedyny w swoim rodzaju i wnosi do społeczności w której żyje własną niepowtarzalną osobowość.

Próby chóru odbywają się 2-3 razy w tygodniu, pomijając oprawę muzyczną liturgii.

Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy!!!!